17 Січня, 2022 Наталія КОШАЙ: у споживачів комунальних послуг є ризик втратити майно, маючи борги за ЖКП
Відповідно до даних Головного управління статистики у Хмельницькій області, у листопаді 2021 року хмельничани сплатили за житлово-комунальні послуги 482,3 млн.грн, що становить 76,8% нарахованих за цей період сум.
На кінець листопада 2021р. заборгованість населення зі сплати
- за постачання та розподіл природного газу становила 567,7 млн.грн,
- за постачання теплової енергії та гарячої води – 285,6 млн.грн,
- за постачання та розподіл електричної енергії – 144,6 млн.грн,
- за управління багатоквартирним будинком – 99,4 млн.грн,
- за централізоване водопостачання та водовідведення – 99,2 млн.грн,
- за надання послуг з вивезення побутових відходів – 23,7 млн.грн.
Також у листопаді з населенням області було укладено 182 договори щодо погашення реструктуризованої заборгованості на загальну суму 1,0 млн.грн. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становила 1,1 млн.грн.
Незважаючи на те, що українці намагаються вчасно оплатити рахунки по комуналці, борги населення за житлово-комунальні послуги злетіли з 65,597 млрд гривень у жовтні до 72,7 млрд грн на початок грудня. Таку інформацію повідомила Державна служба статистики.
Та й платіжна дисципліна продовжує падати: сплачено менше 70% від нарахованих сум, хоч у жовтні цей показник був 75,2%.
Парадокс у тому, що українці заплатили за «комуналку» майже на 4 млрд. більше, ніж у жовтні — 16,2 млрд. грн. Борги за постачання теплової енергії та гарячої води склали 23,3 млрд. грн. (19,3 млрд грн — у жовтні), а запостачання та розподіл природного газу — 29,2 млрд грн (26,1 млрд грн — у жовтні).
Фактично, зважаючи лише на офіційну 10-відсоткову інфляцію майже на всі товари й послуги, українців поставили перед вибором – харчі чи комуналка.
В Україні, де продовольча група в споживчому кошику становить майже 50%, радник президента Олег Устенко запропонував програму підтримки незахищених верств населення – талони на продукти. Непрофесійні дії влади призвели до того, що у колишній, населення буде отримувати продукти по талонах.
Витрати на харчування та оплата послуг ЖКГ – основні статті витрат сімейних бюджетів. Уряд вже спрогнозував, що тарифи у 2022 році зростуть на газ +20%, на електроенергію +17,5%, на гарячу воду та опалення +16%.
Відповідно до даних статистики, українці вже «не витягують» комуналку і відсоток заборгованості буде зростати.
Та постачальники житлово-комунальних послуг не хочуть бути заручниками ситуації.
Нагадаю, що з 20 серпня 2021 року в Україні знову дозволили відключати населення від ЖКП за умови наявності боргів за ці послуги. Посилення покарання за накопичування боргів за комунальні послуги – вимога Міжнародного валютного фонду.
13 січня 2022 року АТ «Хмельницькобленерго» повідомило, що починаючи з 17 січня 2022 року оператори системи розподілу, постачальники електроенергії та інші надавачі комунальних послуг набувають права відключати споживачів Хмельниччини за борги.
Також у судовому порядку надавач послуг може звернутися до суду, щоб примусово стягнути заборговані кошти. У разі ігнорування споживачем комунальних послуг судового рішення, його передають виконавцям, і ті вже можуть накласти арешт на майно чи рахунки, включаючи виселення із житла або земельної ділянки.
Виходить, однією рукою держава готова «підгодувати» уразливі верстви населення за допомогою продовольчих талонів, а іншою – забирає останнє з кишені споживача.
- Частина Хмельницького тимчасово залишиться без води
- Житло, робота і психологічна підтримка – потреби жінок Хмельниччини (результати дослідження)
- У Хмельницькому покращать велоінфраструктуру
- За психологічне насильство над матір’ю нетішинець постане перед судом
- Добудова у Хмельницькому біля ЦНТЕІ: що відомо