Економіка

25 Грудня, 2020 «Хмельницькгаз» оштрафували на 16 мільйонів гривень

Антимонопольний комітет України наклав штрафи на 18 облгазів за зловживання монопольним становищем. Серед порушників АТ «Хмельницькгаз». 

 

Про це повідомили у Антимонопольному комітеті України.

 

Облгази, які входять до складу Групи Регіональної газової компанії у період з листопада 2016 року по липень 2018 року висували для участі суб’єктів господарювання у публічних закупівлях побутових лічильників газу необґрунтовані додаткові вимоги щодо обов’язкової наявності протоколу випробування з позитивними висновками за РМ 081/39.434-2014.

РМ 081/39.434-2014 – це програма досліджень лічильників в реальних умовах експлуатації, яка була розроблена на замовлення АТ «Дніпрогаз» представниками ДП «Укрметртестстандарт».

За інформацією ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» Програма РМ 081/39.434-2014:

 • не є обов’язковим документом згідно з законодавством України;
 • розроблена виключно для добровільного застосування з метою підготовки рекомендацій щодо особливостей експлуатування типових лічильників газу організаціям, що здійснюють їх експлуатування, а також може бути застосована для розробки рекомендацій виробникам лічильників в частині доопрацювання або оптимізації їх технічних (експлуатаційних) та метрологічних характеристик;
 • за результатами досліджень згідно з Програмою передбачені виключно висновки щодо змін метрологічних характеристик лічильників;
 • не містить критеріїв якісної оцінки таких змін (позитивні та або/негативні).

 

Під час розгляду справи було встановлено, що АТ «Харківміськгаз» згідно з Програмою випробувань РМ 081/39.434-2014 в період з грудня 2014 по грудень 2015 на власному полігоні провело випробування лічильників САМГАЗ та GALLUS. За результатами цих випробувань АТ «Харківміськгаз» було складено відповідний протокол.

Надалі при проведенні процедур закупівель побутових лічильників газу на електронному майданчику «ProZorro» Група РГК надавала переваги саме лічильникам виробництва САМГАЗ та GALLUS, які пройшли випробування за вказаною Програмою.

 

Тому висування додаткових умов під час тендерних закупівель щодо наявності у суб’єктів господарювання протоколу за РМ 081/39.434-2014 з позитивним висновком, призвело до ущемлення інтересів суб’єктів господарювання, лічильники яких не пройшли випробування за вказаною Програмою та штучно створило неконкурентні переваги лічильникам виробництва САМГАЗ та GALLUS в порівнянні з лічильниками інших виробників.

 

Комітет визнав, що фігуранти справи займали монопольне (домінуюче) становище на ринку послуги з розподілу природного газу в межах територій їх ліцензійної діяльності. А їхні дії є порушенням Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем. На компанії накладені штрафи на загальну суму більше 380,2 млн грн, а АТ «Хмельницькгаз» сплатить 16 064 333 грн.

 

Нагадаємо, рік тому Антимонопольний комітет України оштрафував «Хмельницькгаз» на 12 млн. грн. за донарахування об’ємів використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками.

ЧИТАЙ НАС У TELEGRAM
  Підписатися
  Сповістити про
  guest
  0 Коментарі
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі