Культура

7 Серпня, 2021 Один з найстаріших водяних млинів в Україні знаходиться на Хмельниччині

Недалеко від міської брами Сатанова, що на Хмельниччині, стоїть справжній старовинний але все ще діючий водяний млин. 

 

Збіжжя на млин везуть з усіх навколишніх сіл і навіть з-за Збруча з Тернопільської області. 

За переказами, сатанівський млин працює з 1790 р., коли його побудували представники єврейської громади Сатанова.

До початку 60-х років млин мав австрійське устаткування. Воно давало таку тонку муку, що вона йшла лише на експорт, а в Сатанові її не було. А потім устаткування кудись вивезли, і замість нього поставили радянське.

 

В одній з кімнат млина стоять залишки чималого електрогенератора та майже ціла щитова – з датчиками, рубильниками та малюнком страшнуватого черепа з блискавкою. У повоєнні роки тут ще була й електростанція, що забезпечувала жителів струмом.

Прогулюючись територією, погляньте на греблю, зведену для функціонування млина. Вона побудована не пізніше XVIII ст. і не є насипною, як більшість дамб такого типу. Гребля водяного млина у Сатанові складена з каміння і тому є дуже фотогенічною та мальовничою. Поряд із загатою збереглася бетонна основа прикордонного знаку у вигляді зрізаної піраміди. Адже до 1939 р. по Збручу проходив кордон між СРСР та Польщею.

 

Сатанівський млин працює тричі на тиждень: у понеділок, середу та суботу. Селяни попередньо записуються у чергу на помел свого збіжжя. Тому, якщо плануєте відвідати водяний млин у Сатанові і оглянути його зсередини, плануйте подорож саме у ці дні.

 

Детальніше у відео “УП“: 

 

Читайте також: Відпочинок на Дністрі: де зупинитись

ЧИТАЙ НАС У TELEGRAM
  Підписатися
  Сповістити про
  guest
  0 Коментарі
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі