23 Січня, 2023 У Хмельницькому обговорили питання дошкільної освіти дітей-ВПО
19 січня у Хмельницькому відбувся круглий стіл, на якому учасники підняли питання дошкільної освіти серед дітей-внутрішньо переміщених осіб. На заході були присутні представники громадських організацій, департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, внутрішньо переміщені особи, активісти.
Поштовхом до зібрання став допис у одній із інтернет-спільнот Хмельницького щодо неналежної організації роботи дитячих садочків міста, зокрема, що стосується внутрішньо переміщених осіб. Після моніторингу інформаційного простору представники місцевих громадських організацій провели опитування серед жінок-ВПО, які мають дітей. Результати дослідження були представлені учасникам круглого столу.
«Саме жінки з дітьми є найбільшою частиною серед внутрішньо переміщених осіб. Перед жінкою постають нові випробування на новому місці проживання. Не завжди поряд є близькі люди, які готові допомогти. Знайти житло, працевлаштуватись, влаштувати дітей у садочок чи школу – і все це у найшвидші терміни аби нормалізувати життя, – говорить голова ГО «Тепло рідних сердець» Леся Стебло, -«Хмельниччина – серед областей-лідерів, які найбільше прийняли внутрішньо переміщених осіб. Через місто Хмельницький щотижня курсують евакуаційні потяги, з яких багато українців сходять на нашій зупинці. Місто має бути комфортним і для місцевих мешканців, і для гостей».
За словами представниці департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради, на території громади у дошкільні навчальні заклади влаштовано більше 570 дітей-ВПО, які користуються пільгами для цієї категорії населення, зокрема – позбавлені плати за харчування. Також представниця департаменту повідомила, що в разі виникнення питань, батьки можуть звертатися в приймальню із запитами або за службовим телефоном.
Як зазначила голова громадської організації «Подільський центр «Гендерна рада» Тетяна Баєва, з огляду на підвищений градус дискусій серед жінок-ВПО в соціальних мережах, варто приділити більше уваги прозорості інформаційної політики департаменту. Це підтвердив і голова ГО «Наш вибір –Україна» Олексій Сапаров:
«З березня у Хмельницькому працює інформаційний центр «Захист», який за час війни прийняв більше 11 тисяч внутрішніх мігрантів. Ми, волонтери Центру, змушені по крупинках збирати необхідну інформацію, щоб допомогти тій чи іншій переміщеній особі. Люди в стресі приїжджають у чуже місто, їм складно знайти необхідну, а головне достовірну інформацію. Тому варто було б покращити інформаційний супровід ВПО».
Слово взяла голова громадської організації «Жіночий хаб» Катерина Гудзула:
«Наразі ми не знаємо скільки дітей-ВПО віком від 2 до 6 років проживає в громаді, тому з впевненістю не можемо сказати, що всі діти-ВПО влаштовані в садочки або ж який це відсоток. Протягом декількох місяців наша громадська організація впроваджувала послугу «Вільна мама», яка мала на меті надати мамам-ВПО, діти яких не ходять у садочок, 2-3 години вільного часу для своїх потреб. Власне, серед учасниць проєкту ми провели опитування. Результати дослідження показали, що існує проблема влаштування дитини у садочок, який знаходиться близько до місця проживання або роботи батьків. Зазвичай вільне місце в ДНЗ є на іншому боці міста, куди вкрай проблематично дістатися, особливо, коли дитина не одна в сім’ї».
У ході обговорень учасниці та учасники дійшли висновку, що у Хмельницькій громаді потрібно покращити інформаційну кампанію для ВПО. Великі надії покладаються на дорадчий орган при Хмельницькому міському голові – Раду ВПО, яка незабаром розпочне діяльність.
- У Хмельницькому обговорили питання дошкільної освіти дітей-ВПО
- Укриття для однієї зі шкіл Хмельниччини викликали дискусії у соцмережах (ФОТО)
- На Хмельниччині 80% укриттів у закладах освіти не готові до початку навчання
- Волонтери у Хмельницькому організовують курси української мови
- У Хмельницькому стартують безплатні курси з вивчення української мови для переселенців