Суспільство

10 Квітня, 2021 Мешканцям Хмельницького розповіли про концтабір, який працював на території міста

11-го квітня відзначається Міжнародний день визволення в`язнів нацистських концтаборів. Мало хто знає, що в місті Хмельницькому під час німецької окупації був концтабір.

 

Про трагічну сторінку історії міста розповіли у Хмельницькій міськраді

 

«Шталаг 355» (Stalag 355) – нацистський табір для військовополонених рядового і сержантського складу під час Другої світової війни. Спершу він діяв у окупованій нацистами Україні, потім був переміщений до Німеччини. Табір створили в січні 1942 року в м. Проскурів (нині м. Хмельницький) і цю адресу він мав до листопада 1943 року.

 

«Шталаг 355» був розташований у східному передмісті Проскурова в районі Ракове, на території колишніх військових казарм. По периметру він був обнесений колючим дротом і розбитий на квадрати, між якими залишався простір для проїзду возів. Штрафний ізолятор відмежовано від загальної зони табору двома рядами колючого дроту, його охороняла окрема команда.

 

Табір мав 6 філій на території міста та на околицях.

 

Одне з відділень табору було поблизу залізничної станції с. Гречани, тому іноді в літературі зустрічається назва табір для військовополонених «Шталаг-355» Проскурів/Ракове, Гречани. Інше відділення облаштовано було на вул. Кам’янецькій, на території колишнього військкомату (зараз тут приміщення обласної філармонії), де під табір відвели одноповерхову цегляну будівлю та побудовані бранцями бараки.

 

За спогадами молодшого лейтенанта Дмитра Небольсина, який пройшов через шталаг, «на території табору все залишалося як до війни: добротні казарми, акуратні алеї, доріжки, майданчики з турніками і брусами, підвісні умивальники, розраховані на разовий прийом десятків людей — не було тільки трави, вона зникла, її до самих корінців і навіть з корінням вирвали і з’їли полонені, оголивши, утрамбовану тисячами ніг, землю. День в таборі здавався роком, думки весь час були зайняті очікуванням змін і їжі».

 

Харчування було дуже обмеженим. Полонені отримували 300г сурогатного хліба, з якого сипалася тирса, та дві тарілки супу на добу. Цей суп їжею можна було назвати умовно. Баланда готувалася з немитих овочів, зібраних на сусідньому полі, що призвело до епідемії дизентерії, яка забрала життя багатьох військовополонених. Крім того, через антисанітарні умови (не було ні вбиралень, ні води), величезну кількість вошей, у таборі з лютого 1942 року по лютий 1943 року лютував епідемічний висипний тиф, від якого померло до 5 тис. полонених.

Багато в᾽язнів гинуло через спалах дизентерії. Деякі, через жахіття табірного життя впадали в стан отваринення і намагались їсти трупи загиблих. Жахлива статистика: під час епідемій за добу в Раківському концтаборі гинуло від 600 до 900 бранців.

 

Полонених розміщували під відкритим небом, де вони їли, працювали та справляли природні потреби.

Режим в таборі був дуже жорстким. За найменшу провину відправляли до штрафного ізолятора в бетонний карцер на кілька діб, з якого вийти живим майже не було шансів. В ізоляторі гинули сотнями. За спробу втечі в’язнів розстрілювали. Із полонених добровольців була створена поліція, яка забезпечувала внутрішній режим табору. Для охорони табору були також задіяні румунські солдати.

 

За час існування табору в ньому було закатовано і вбито понад 65 тисяч ув’язнених. Про події, які відбувались в таборі «Шталаг 355», була згадка на Нюрнберзькому процесі.

 

На даний час на місці розташування «Шталаг 355» встановлено монумент пам’яті жертв нацизму, загиблих у таборі.

В Хмельницькому Музеї Проскурівського підпілля, що на вул. Шевченка, 3, частина експозиції присвячена історії табору «Шталаг 355».

ЧИТАЙ НАС У TELEGRAM
  Підписатися
  Сповістити про
  guest
  0 Коментарі
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі